Všetko, čo potrebujete vedieť o parabénoch v kozmetike

[Celkovo: 1   Average: 5/5]

Čo je to parabén?

Parabény sú skupina konzervačných látok, ktoré sa používajú vo farmácii, potravinárstve, ale aj v kozmetike. Na obaloch potravín či kozmetických výrobkov sú označené veľkým písmenom E a nasledujúcim trojčíslom napr E214, E126 atď. Bez toho aby sme to vedeli s parabénmi naše telo prichádza do styku denne. Môžeme ich nájsť v niektorých šampónoch, odličovadlách, sprchových géloch, krémoch alebo napr. v liekoch. Mnohé štúdie a úvahy sa pozastavujú nad faktom, koľko konzervačných látok je človek schopný do svojho tela votrieť v podobe kozmetiky alebo zjesť v potravinách.

Prečo sa parabény v kozmetike objavujú?

Parabény sú látky, ktoré majú antibakteriálne účinky. Táto vlastnosť zaručuje, že výrobok nepodlieha po dlhšiu dobu kazivosti. Výrobcovia kozmetiky preto s obľubou parabény používajú, aby predĺžili trvanlivosť svojich kozmetických výrobkov a dokázali tak predať viac kusov a zarobiť viac peňazí.

Prečo môžu byť parabény nebezpečné?

Bolo preukázané, že parabény majú rovnaké vlastnosti a teda aj podobné chovanie ako ženský hormón estrogén. Tieto látky teda môžu ovplyvňovať niektoré procesy v tele spojené s hormonálnou aktivitou a nerovnováhou a tým môžu prispieť k vzniku zdravotných problémov. Žiadna štúdia však priamu závadnosť parabénov nepreukázala.

Sú ženy parabénmi viac ohrozené ako muži?

Ženy nie sú nijako viac náchylné na možné nežiadúce prejavy parabénov. Problém spočíva skôr v kumulácii parabénov v tele. Nežné pohlavia sa viac starajú o svoju hygienu aj krásu a preto neraz používajú mnohonásobne viac kozmetických prípravkov ako muži. Z tohto dôvodu potom nazhromaždia sa svojom tele väčšie množstvo parabénov a preto je riziko vyššie u žien ako u mužov.

Ako spoznám, že je kozmetika bez parabénov?

Kľúčom k úspechu je etiketa. Možno neznášate ženy, ktoré strávia hodiny v drogérii čítaním etikiet a účinkov kozmetický prípravkov, ale aj toto nie je občas od veci. Stačí rýchlo preletieť etiketu prípravku. Ak sa parabény objavujú v hornej časti zoznamu zloženia prípravku, znamená to, že produkt je ich plný. Ak sú však na konci zoznamu, prípravok ich obsahuje menej. Najlepšie je však samozrejme kupovať prípravky s nápisom ” Neobsahuje parabény ” .

Je kozmetika bez parabénov menej účinná?

Ako už bolo povedané, parabény pôsobia na trvanlivosť produktu, nie na účinnosť. Preto si pokojne môžete kúpiť kozmetiku bez parabénov. Rozhodne nebude menej účinná ako tá s parabénmi.

zdroj: medaprex

Pridaj komentár