Ako sa zbaviť jaziev?

[Celkovo: 1   Average: 5/5]

Odborníci rozlišujú niekoľko druhov jaziev: hypertrofické jazvy, keloidné jazvy a atrofické jazvy.

Hypertrofické jazvy

Môžeme ich nájsť nad povrchom kože a sú vyvýšené, často dočervena sfarbené, hrubé a stvrdnuté. Vznikajú skoro po poranení a skôr svrbia a bolia. Po čase však zmiznú alebo sa aspoň zmiernia.

Keloidné jazvy (prečnievajú cez línie jazvy)

Tento druh jaziev vzniká neskôr, po poranení alebo inom poškodení kože. Aj niekoľko rokov po poranení, v priemere 30,4 mesiaca. Môže byť sfarbený dočervena a často svrbí alebo bolí. Ak sú takéto jazvy príliš rozsiahle, môžu na okolité tkanivo pôsobiť sťahujúco. Najčastejšie sa vyskytujú na ramenách, hrudníku, pleciach, ušniciach a lícach. Vznik keloidných jaziev býva aj geneticky podmienený. Podľa odborníkov, sa vyskytujú vo veku od 10 do 30 rokov.

Atrofické jazvy

Tieto jazvy majú tvar jamôk a lievikovitý charakter. Zvyčajne sa objavujú po akné alebo ovčích kiahňach.

Ako sa ich zbaviť?

Existuje niekoľko možností odstránenia keloidných jaziev. Od aplikácie interferónov, možnosti využitia kryoterapie (zmrazenie, najčastejšie pomocou tekutého dusíka alebo oxidu uhličitého), liečby kortikosteroidmi, liečby s využitím frakcionovanej terapie röntgenovým žiarením až cez možnosti využitia neinvazívnych terapií ako napríklad silikónové náplaste a gély. Ak už uvažujte nad akoukoľvek metódou odstránenia jaziev, majte na pamäti, že je potrebná dostatočná hydratácia správnym krémom. Je však veľmi dôležitý fakt, že jazvu je možné začať liečiť až po zahojení poranenia.

Krém Payot Cicaexpert je určený práve na urýchlenie zahojenia poškodenej pokožky, pri odreninách, škrabancoch či po chirurgických zákrokoch. Regeneruje, uzdravuje a upokojuje. Prípravok bez parabénov môžete použiť na očistenú a suchú pokožku po chirurgickom zákroku najskôr po 21 dňoch.

Pridaj komentár