Na rozdiel od krvi, lymfa nie je čerpaná srdcom. Prúdi pomaly v dôsledku podnetu zo svalových kontrakcií. Lymfa je belavá kvapalina, ktorá prúdi v celom tele vo vnútri lymfatických (miazgových) ciev. Zbiera odpadové a toxické látky, ktoré nemôžu byť absorbované prostredníctvom krvného kapiláru. V niektorých bodoch, nazývaných lymfatické uzliny, sa lymfa čistí. Tieto uzliny možno ľahko nájsť v slabinách, v podpazuší, v krku, v podkolení alebo v brušnej dutine, či v blízkosti veľkých krčných ciev.
Lymfatická masáž začína od krku. Od tohto bodu smerom k ušiam, nasledujúc od stredu tváre smerom k bočným častiam hlavy, vždy končiacich s ľahkým tlakom na ušiach a spánkovej kosti. Koniec masáže v tejto oblasti je od čela ku krku.
Čo sa týka rúk a paží, v podpazuší musí byť vytvorený prerušovaný tlak vždy vzostupne smerom k srdcu. V oblasti slabín musia byť tiež vytvorené ľahké a prerušované pohyby od kolien smerom k stehnám; tiež od členkov vzostupne cez celé chodidlo. Takýto prerušovaný tlak možno urobiť pomocou otáčania ukazováka alebo palca na tele. Masáž je dokončená v trieslovej oblasti.
Zdravé prínosy lymfatickej masáže:
- Proti celulitíde. Najlepšie funguje v začiatočných fázach celulitídy. V najideálnejšom prípade je najlepšie začať s masážou už v priebehu dospievania. Celulitída sa objaví, keď vrstvy tuku v našich nohách tlačia na lymfatické cievy, ktorým sťažujú tok lymfy. V prípade, ak tlak nie je prudký, tkanivo sa naplní tekutinou a toxínmi a tukové zásoby stvrdnú a vyprodukujú “pomarančovú kôru”. Keď je celulitída vo svojich počiatočných fázach, je ľahké aktivovať tok nahromadených odpadov a jednoducho vyriešiť problém. Za normálnych okolností stačia len tri mesiace na získanie uspokojivých výsledkov.
- Proti opuchnutým a ťažkým nohám. Lymfa prúdi od okraju končatín do stredu. Keď je z nejakého dôvodu táto cesta prerušená, lymfa tečie späť v dôsledku pôsobenia gravitácie a zaplaví tkanivá v nohách, ktoré spôsobujú opuchy. Lymfodrenáž pomáha lymfe dokončiť jej trasy. V priebehu 3-4 týždňov je situácia zlepšená. Pokiaľ je to chronické, lekár Vám naordinuje ideálne opakovanie masáže.
- Tehotenstvo a PMS syndróm. Lymfodrenáž je veľmi účinná v oboch prípadoch, ale aj ako preventívna metóda. Hormonálne zmeny v priebehu tehotenstva zapríčiňujú zadržiavanie tekutín a zníženie tonusu žily a lymfatických ciev. Odvodnenie môže začať od tretieho mesiaca tehotenstva až do pôrodu. Je tiež veľmi účinná proti opuchom, ktoré zažíva veľa žien niekoľko dní pred menštruáciou. V tomto prípade je masáž vykonaná ihneď po ukončení cyklu po dobu jedného týždňa.
- Proti jazvám. Ak sa počas procesu zjazvenia rany hromadí intersticiálna tekutina (tkanivový mok) tvoriaca opuch, vytvára sa hypertrofická jazva (keloidná, opuchnutá). Lymfodrenáž má “plánovací” účinok na jazvy, a to aj u starších ľudí, pretože aktivuje lymfocyty, ktoré sa podieľajú na rekonštrukcii tkaniva.
- Proti akné a kuperóze. Pri akné, koža je zapálená, normálne sprevádzaná kvapalinou, ktorá je zadržaná medzi kožnými bunkami. Čistiaci a odvodňovací účinok lymfatickej masáže postupne znižuje zápal a opuchy, ktorý podporuje rýchlejšiu liečbu akné. Kuperóza vzniká pri zmene periférnej cirkulácie tváre, a to najmä na lícach, nose, a brade. Po čase sa sčervenanie zmení na trvalé, ktoré je často sprevádzané neatraktívnymi “žilkami”. Ak stav pleti je v počiatočnej fáze, lymfodrenáž môže opraviť nedokonalosti, ale ak je pleť už v pokročilom štádiu kuperózy, lymfodrenáž len zlepší vzhľad a zmierni kožné príznaky. Na skontrolovanie reakcie lymfodrenáže na kuperózu je potrebných približne 15 sedení. Po určení reakcie je možné určiť, či by bolo možné aj úplné vyliečenie kuperózy.
- Pri operáciách. Lymfodrenáž je účinná pri odstraňovaní opuchov a hematómov a pri zvýšení regenerácie tkanív po chirurgickom zákroku. Je nielen dobrá po operácií, ale aj mesiac pred operáciou. Podporuje odstránenie kvapalín a toxínov z tela, urýchľuje schopnosť bunky regenerovať sa a opraviť tkanivá.
Nezabudnite, nájdete ju aj u nás.