Prečo jeme bez toho, aby sme si vôbec uvedomovali, že jeme…

[Celkovo: 1   Average: 5/5]

Prečo to robíme? A ako prevziať späť kontrolu nad tým, čo vkladáme do úst? Keď často konzumujeme nejaké jedlo za určitých okolností, náš mozog si spojí jedlo s touto situáciou, či prostredím, a tak dospejeme k návyku pchať jedlo do úst, bez toho, žeby sme venovali pozornosť tomu čo jeme, koľko jeme a tento podnet v nás pevne zakorení. Myslíme si, že naše stravovacie zvyky závisia výlučne od chute jedla. V skutočnosti to nie je vždy tak. Keď sa raz už tento zlozvyk upevní, nezaujíma nás už viac chuť jedla, ale ak sa ocitneme v rovnakej situácii zjeme všetko, čo je na dosah.

Existuje však jeden spôsob ako prerušiť tento začarovaný kruh. Zoberte toto inkriminované jedlo opačnou rukou ako je Vaša dominantná ruka, teda ľaváci použijú pravú ruku a naopak. Táto malá vynaliezavosť stačí na prerušenie zlozvyku, nakoľko ste donútení venovať pozornosť pohybom svojej ruky.

Vôľa a dobrý úmysel tu nepostačujú, preto musíme použiť trošku klamstva, aby sme oklamali náš mozog a ten nadobudol kontrolu nad prostredím, situáciou a aj jedlom. Nie vždy môžeme zmeniť podmienky, situácie a prostredie, v ktorých sa ocitáme keď začíname maškrtiť, ale vždy môžeme zmeniť naše zvyklosti takouto jednoduchou zmenou, ako je napr. obmena ruky ktorou si berieme jedlo. Maličký trik, ktorý sa môže zmeniť na veľkého pomocníka pri skoncovaní s našimi zlozvykmi.

Pridaj komentár