Nový spôsob ako konzumovať cereálie a strukoviny je PIŤ ICH!

[Celkovo: 1   Average: 5/5]

Rastlinné mlieko je všeobecný termín pre nápoje podobajúce sa mlieku, ktoré pochádzajú z rastlín, obilia, strukovín, orechov a semien. Neexistuje žiadna formálna alebo právna definícia, ale vždy sa jedná o alternatívu kravského mlieka.

Vďaka stále rastúcemu počtu intolerancie na laktózu je to ideálne riešenie, ale vhodné je aj pre tých, ktorí jednoducho radi experimentujú a chcú vyskúšať nové chute a zvýšiť i nutričnú hodnotu svojej stravy. Pitie rastlinných mliek je veľmi jednoduchý a originálny spôsob získania cenných nutričných látok obsiahnutých v týchto rastlinách.

Sójové mlieko

Jedná sa o stabilnú emulziu oleja, vody a proteínov, ktorých obsah je približne rovnaký ako v kravskom mlieku. Sójové mlieko sa pripravuje varením a obsahuje málo stráviteľného vápnika. Aby sa tento nedostatok eliminoval, výrobcovia obohacujú svoje výrobky uhličitanom vápenatým. Na rozdiel od kravského mlieka, má nízky obsah nasýtených tukov a cholesterolu. Obsahuje vlákninu, vitamíny A, E, B, a v dostatočnom množstve aj železo.

sojove-mlieko

Ryžové mlieko

Získava sa filtráciou vo vode varenej ryže. Obsahuje prevažne polynenasýtené tuky, vlákninu, vitamíny A, B, D a minerálne látky. Zvyčajne nespôsobuje alergie. Je ideálne pre ľudí s neznášanlivosťou laktózy, ale obsahuje dvojnásobné množstvo sacharidov v porovnaní s kravským mliekom.

ryzove-mlieko

Ovsené mlieko

Získava sa tiež varením a následným lisovaním, tým sa ovos stáva sladkým a bohatým na sacharidy. Mlieko z tejto významnej a výživnej obilniny obsahuje bielkoviny, tuky, minerálne látky, ako je draslík a vitamíny skupiny B. Posilňuje a dodáva energiu. Má nízky obsah kalórií, nízky obsah tuku a pomáha znižovať LDL cholesterol. Má nízky glykemický index a vysoký obsah kyseliny listovej, ktorá je nevyhnutná pre tehotné ženy.

ovsene-mlieko

Jačmenné mlieko

Okrem toho, že sa jedná o dobre stráviteľnú obilninu, je bohaté na vitamíny a minerály, má nízky glykemický index a schopnosť znižovať “zlý” cholesterol. Patrí medzi obilniny bohaté na vlákninu a percento tuku nepresiahne dve percentá.

Mlieko z kamutu

Kamut nie je nič iné, len registrovaná ochranná známka spoločnosti Khorasan, druh obilia, ktorý dodáva na trh americká spoločnosť. Kamutové mlieko má nízky obsah tuku a vyšší obsah proteínov. Obsahuje minerálne látky, ako je selén, fosfor a horčík, ale je kontraindikovaný pre osoby s celiakiou, pretože obsahuje lepok.

Špaldové mlieko

Špalda je druh pšenice antického pôvodu. Je bohatá na bielkoviny, minerálne látky a vitamíny A a B. V dostatočnom množstve obsahuje vápnik a je dobre stráviteľná. Má laxatívne a čistiace vlastnosti, ale nie je vhodná pre celiatikov, pretože obsahuje lepok.

Pšenové mlieko

Z pšena dostanete mlieko výživné, ľahko stráviteľné, bezlepkové a bohaté na vitamín B. Obsahuje aj mnoho minerálov, vrátane železa, horčíka, fosforu, kremíka a proteíny, ako je lecitín. Prospieva nechtom, vlasom a zubom.

psenove-mlieko

Mandľové mlieko

Mandle majú veľkú výživnú hodnotu. Toto mlieko pripravíme tak, že zmiešame surové mandle, predtým namočené vo vode a následne jemne rozmixujeme s vodou. Je bohaté na polynenasýtené mastné kyseliny a minerály, ale má dosť vysoký kalorický objem. Pokryje približne 25% dennej potreby vitamínu D, a takmer polovicu vitamínu E.

mandlove-mlieko

Mlieko z orechov, lieskovcov, kešu

Aj v tomto prípade sa mlieko vyrába mixovaním surový semien v studenej vode. Nápoj je vysoko energetický, ale ťažko stráviteľný. Tieto semená sú bohaté na omega-3, čo je plusom.

Kokosové mlieko

Získava sa odstredením buničiny a zmiešaním s vodou. Je bohaté na cukry a nasýtené tuky. Obsahuje kyselinu laurovú s antiseptickým účinkami. Mlieko je husté a veľmi kalorické.

 

kokosove-mlieko

Konopné mlieko

Získava sa z dopredu namočených konopných semien rozmixovaním s vodou a nakoniec precedením cez jemné sitko. Je bohaté na omega-3 a omega-6. Obsahuje veľa proteínov a minerálnych látok, ako je draslík, železo a horčík. Je bohaté na vitamín E. Pôsobí preventívne proti arterioskleróze a chorobám dýchacieho ústrojenstva.

konopne-mlieko

Mlieko z quinoi

Quinoa je rastlina z Južnej Ameriky, a to najmä z Bolívie. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, nie je obilninou. Mlieko je bohaté na bielkoviny, sacharidy, tuky. Obsahuje horčík, sodík, fosfor, železo, zinok a vitamíny B, C a E.

quinoa_milk

Mlieko zo sezamových semienok

Sézam je rastlina pochádzajúca z východu. Rovnako ako mandle, spracováva sa za surova zo semien namočených cez noc. Má vysoký podiel lipidov, a teda je dosť kalorické. Obsahuje antioxidanty a vysoké množstvo vápnika.

sezamove-mlieko

Pridaj komentár