Prečo je generácia Y smutná?

[Celkovo: 1   Average: 5/5]

Yuppies vo vekovej skupine v generácii Y sa nazývajú Zástancovia Generácie Y a Špeciálny yuppies (z ang. Generation Y Protagonists & Special Yuppies – GYPSYs). Takže, Lucia sa teší z jej GYPSY života, a je veľmi rada, že je Lucia. Jediným problémom je táto jedna vec: Lucia je tak trochu nešťastná.

Aby sme sa dostali k tomu, že prečo, musíme v prvom rade definovať, čo robí niekoho šťastným alebo nešťastným. Môžme to vysvetliť pomocou jednoduchého vzorca:

 

Je to celkom jednoduché – keď je niekoho realita lepšia, než čakal, vtedy je človek šťastný. Ak sa realita ukáže byť horšia než očakávania, človek je nešťastný. Aby sme to lepšie pochopili, prinesieme Luciiných rodičov do diskusie:

 

Rodičia Lucie sa narodili v 50. rokoch – sú to deti povojnovej generácie. Boli vychovaní Luciinými starými rodičmi, členmi G.I. Generácie, alebo “najväčšej generácie”, ktorá vyrástla počas Veľkej hospodárskej krízy, kde bojovali v druhej svetovej vojne, a určite neboli GYPSYs.

Éra veľkej krízy, v ktorej Luciiny starý rodičia žili, bola posadnutá ekonomickým zabezpečením a vychovávaním Luciiných rodičov aby si zabezpečili praktické a bezpečné kariéry. Chceli pre nich kariéry, ktoré by im zabezpečili zelenšiu trávu, než ich vlastné a aby mali prosperujúcu a stabilnú kariéru. Niečo takéto:

 

Učili ich, že nie je nič, čo by ich mohlo zastaviť pred tým, aby dosiahli ten svieži, zelený trávnik kariéry. Ale tiež musia obetovať roky tvrdej práce aby dosiahli to čo chcú.

Po promociách sa Luciiny rodičia sústredili na profesionálnu kariéru pred tým, aby sa stali neznesiteľnými hipikmi. Ako ubiehali 70-te, 80-te a 90-te roky, svet vstúpil do doby nebývalej ekonomickej prosperity. Luciiný rodičia urobili ešte lepšie, než očakávali. Tým sa ich pocity zlepšili a boli viac optimistický.

S jednoduchšími a pozitívnymi životnými skúsenosťami, než mali ich vlastný rodičia, Luciiný rodičia vychovali Luciu s pocitom optimizmu a neobmedzených možností. A neboli sami. Deti povojnovej generácie po celej krajine a vo svete oznámili svojim deťom Generácie Y, že môžu byť čím chcú byť a vštepovali im špeciálnu prívrženeckú identitu hlboko do ich psychiky.

To spôsobilo, že GYPSYs mali pocit neskutočnej nádeje vo svojej kariére, až do okamihu, keď ciele ich rodičov o zelenom trávniku bezpečnej prosperity sa naozaj nezačali uskutočnovať. GYPSY-hodný trávnik má aj kvety.

To vedie k nášmu prvému faktu o GYPSYs.

GYPSYs sú veľmi ambiciózny

GYPSY potrebuje oveľa viac z kariéry, než pekný zelený trávnik prosperity a bezpečnosti. Faktom je, že zelený trávnik nie je dosť výnimočný ani jedinečný pre GYPSY-ho. Tam, kde deti povojnovej generácie chceli žiť svoj americký sen, GYPSYs chcú žiť svoj vlastný osobný sen.

Profesor Calvin Newport z oddelenia počítačovej vedy na Georgetown Univerzite poukazuje na to, že “nasledovať svoju vášeň” je výraz, ktorý trvá len posledných 20 rokoch. V súlade s Ngram prehliadačom od Google, čo je nástroj, ktorý ukazuje, ako často a výrazne sa zobrazí daný výraz v anglickej tlači po určitú dobu, prehliadač Ngram ukázal, že výraz “zabezpečená kariéra” vyšla z módy, narozdiel od výrazu “naplňujúca sa kariéra”, ktoré začali byť viacej vyhľadávanejšie.

GYPSYs chcú hospodársku prosperitu, rovnako ako ich rodičia – tiež ale chcú byť spokojní a cítiť sa dobre vo svojej profesii, o čom ich rodičia moc nepremýšľali.

Ale dejú sa aj iné veci. Kým kariérne ciele Generácie Y ako celok sa stávajú oveľa konkrétnejšie a ambicióznejšie, Lucia dostala druhú správu vo svojom detstve:

Teraz je asi najvhodnejší čas, aby sme sa posunuli k nášmu druhému faktu o GYPSYs:

GYPSYs sú bludy

Lucia sa isto naučila, že “všetci ľudia dostanú nejakú naplňujúcu kariéru, ale ja som nezvyčajne úžasná a preto bude moja kariéra a životná cesta vynikať medzi ostatnými.” Takže na vrchole celej generácie, ktorá má smelé ciele kvetnatého trávniku kariéry, každá jednotlivá GYPSY si myslí, že on alebo ona je určená pre niečo ešte lepšie – ako žiarivý jednorožec v hornej časti kvetinového trávnika.

Tak prečo sú tie bludy? Pretože bludy sú, čo si všetci GYPSYs myslia, ktorí sa vzpierajú definície „špeciálny“:

ŠPECIÁLNE: lepšie, väčšie, či inak odlišné od toho, čo je obvyklé. Podľa tejto definície, väčšina ľudí nie je špeciálna. Preto “špeciálny”, by nič neznamenalo. Dokonca aj teraz, GYPSYs, ktorí toto čítajú, si myslia, “Dobrý postreh … ale ja som naozaj jeden z mála špeciálnych” – a to je ten problém.

Druhý GYPSY blud prichádza do hry, akonáhle GYPSY vstupuje na trh práce. Kým očakávania Luciných rodičov boli, že mnoho rokov tvrdej práce by nakoniec viedlo k skvelej kariére, Lucia sa domnieva, že skvelá kariéra pre niekoho tak výnimočného ako je ona, je len otázka času a výberu, ktorou cestou ísť. Jej pred-pracovné očakávania vyzerajú nejako takto:

Bohužiaľ, zábavná vec na svete je, že sa ukáže, že nie je také jednoduché miesto, a divná vec o kariére je, že je vlastne celkom ťažká. Získať úžasnú kariéru trvá roky tvrdej driny, a to aj tie kariéry so žiadnymi kvetinami alebo jednorožcom, a dokonca aj najúspešnejší ľudia málokedy spravili niečo tak skvelé v ich skorých alebo stredných 20 rokoch. Ale GYPSYs to jednoducho nechcú prijať.

Paul Harvey, profesor na Univerzite v New Hampshire a odborník na GYPSYs, ktorý ich skúmal a zistil, že Generácia Y má “nerealistické očakávania a silný odpor voči prijatiu negatívnej spätnej väzby,” a “nafúknutý pohľad na seba samého.” Hovorí, že “veľkým zdrojom frustrácie pre ľudí so silným zmyslom pre vysoké nároky, sú nesplnené očakávania. Často sa cítia, že majú nárok na určitú úroveň rešpektu a odmien, ktoré nie sú v súlade s ich skutočnými schopnosťami a intenzity úrovni, a tak nemusia dostať úroveň rešpektu a odmien, ktoré očakávajú”.

Pre uchádzačov o prácu z Generácie Y, profesor Paul Harvy navrhol, aby im boli položené nasledovné otázky: “Máte pocit, že ste všeobecne nadriadený svojim spolupracovníkom / spolužiakom / atď., a ak áno, prečo?” Hovorí, že “v prípade, že uchádzač odpovie áno na prvú časť, ale bojuje s otázkou “prečo,” môže nastať problém s nárokom. To je preto, lebo predstavy oprávnenosti sú často založené na nešťastnom pocite nadradenosti a zaslúženosti. Boli vedení k tomu, aby verili, že prostredníctvom cvičenia príliš horlivého správania v ich mladosti, sú nejakým spôsobom špeciálny, ale často im chýba skutočný dôvod pre podloženie tejto viery.” A pretože skutočný svet má tú drzosť, aby zvážil faktor zásluh, niekoľko rokov po vysokej škole sa Lucia ocitne tu:

Luciine extrémne ambície, spojené s aroganciou, ktoré sú tiež spochybnené jej vlastnou hodnotou, ju opustili s obrovskými očakávaniami už v prvých rokoch vysokej školy. A jej realita bledne v porovnaní s tými šťastnými očakávaniami, takže jej “realita – očakávania” sa menia na negatívnu hodnotu.

A to nie je ešte najhoršie. Na vrchole toho všetkého, GYPSYs majú navyše problém, ktorý sa vzťahuje na celú ich generáciu:

GYPSYs sa posmievajú

Iste, niektorí ľudia z vysokej školy Luciiných rodičov skončili úspešnejšie ako jej rodičia. Aj možno počuli z času na čas o niektorých, ale z väčšej časti vôbec netušili, čo a akú kariéru si vybudovali tí ostatný.

Na druhej strane, Lucia sa neustále ocitá vo výsmechu moderného fenoménu: tvorba Facebook-ových obrázkov.

Sociálne médiá vytvárajú svet pre Luciu, kde A) to, čo všetci ostatní robia, je veľmi otvorené, B), väčšina ľudí ukazuje nafúknutú verziu svojej vlastnej existencie a C), ľudia, ktorí sa chvália o svojej kariére sú obvykle tí, ktorých kariéra (alebo vzťahy) idú najlepšie, zatiaľ čo ľudia, ktorí zápasia so svojimi kariérami (alebo vzťahmi) nemajú tendenciu rozprávať o ich situácii. To, že všetci ostatní sa majú naozaj dobre zanecháva v Lucii pocit nesprávnosti a len to zhoršuje jej utrpenie:

Takže to je dôvod, prečo je Lucia nešťastná, alebo prinajmenšom sa cítil trochu frustrovaná a nedostatočná. V skutočnosti začala svoju kariéru dobre, ale pre ňu je to veľkým sklamaním.

Tu je moja rada pre Luciu:

Zostaň vysoko ambiciózna. Súčasný svet je bublina s príležitosťou pre ambicióznu osobu nájsť kvetinový trávnik plný úspechu. Konkrétny smer môže byť nejasný, ale bude to fungovať aj samo, len treba ísť nejakým.

Prestaň si myslieť, že si špeciálna. Faktom je, že práve teraz si neni vôbec špeciálna. Si ďalší, úplne iný neskúsený mladý človek, ktorý nemá tak moc ešte ponúknuť. Môžeš a stať špeciálna tým, že budeš pracovať dlhú dobu naozaj tvrdo.

Ignoruj všetkých ostatných. Zelenšia tráva iných ľudí nie je žiadny nový koncept, ale v dnešnom svete, tráva iných ľudí vyzerá ako úžasná lúka. Pravdou je, že všetci ostatní sú rovnako nerozhodní, pochybujú o sebe, a frustrovaní ako ty, a ak spravíš práve to čo ty chceš, už nikdy nebudeš mať dôvod závidieť ostatným.

Pridaj komentár